Već duži niz godina istraživačka grupa sa Univerziteta u Kembridžu, Velika Britanija, posvećena je proizvodnji veštačkog lišća. Inspirisani procesom fotosinteze ovi istraživači, predvođeni austrijskim hemičarem Ervinom Rajznerom (Erwin Reisner) pitali su se da li sličan proces može da se postigne i na veštački način. Dok prirodno lišće pretvara sunčevu svetlost, vodu i CO2 u šećer i kiseonik, veštačko lišće bi trebalo da stravar održivu energiju. Prvi prototip predstavljen je 2019.
Najnoviji razvoj veštačkog lista je mala senzacija: “veštački list” se ranije mogao da se primeni samo u čistoj vodi. Sada pluta na vodi koristeći nanostrukturiranu ugljeničnu mrežu, čime brani fotokatalilzator od prljavštine. Mrežica resporbuje svetlost, zagrejava se i proizvodi čistvodenu paru. Fotokatalizator pomoću UV-svetla razgrađuje vodenu paru na vodonik i kiseonik korištenjem. Jedan deo vodene pare moguće je i prikupiti i kao čistu vodu.
To znači da veštački list može da stvori ne samo zeleno gorivo već i pitku vodu. Ovi rezultati bi naročito za ugrožene oblasti mogli da budu od značaja i doneti pozitivni napredak. Klimatska kriza, zagađenje i zdravlje čvrsto su međusobno povezani. Ovde ima još mnogo posla, međutim, postavljeni su temelji koji mogu da pomognu u pronalaženju rešenja ovih problema.
Nije samo da je britanski premijer Rushi Sunak u nedavnom govoru spomenuo ovo dostignuće istraživača sa Kembridža, već je Rajznerova grupa takođe nagrađena „Hughes“- medaljom Kraljevskog društva, a Međunarodna unija za čistu i primenjenu hemiju (IUPAC) uvrstila je ovu tehnologiju u deset najboljih inovativnih tehnologija u hemiji u prethodnoj godini.
Video: Veštačka fotosinteza (in LEGO; Reisner Lab)