Spektar usluga
U Austriji ima oko 5 000 arhitekata. Oni pružaju savjetodavne usluge, izrađuju nacrte, dizajniraju, planiraju građevinske projekte i prate njihovu realizaciju. Ti arhitektonski uredi nude široku paletu usluga, od cjelokupne visokogradnje preko dizajniranja unutrašnjih prostora pa sve do urbanističkih rješenja i prostornog uređenja. Od kompletne novogradnje pa do sanacije, rekonstrukcije i očuvanja zgrada austrijski arhitektonski uredi nude svoje stručno znanje u zemlji i inostranstvu.
Temeljito obrazovanje doprinosi visokom kvalitetu planiranja „Made in Austria“.
U vezi s austrijskim arhitektonskim uslugama posebno se mora naglasiti i dobra saradnja s drugim ekonomskim sektorima, te posebno stručno znanje o održivosti, svjesnom postupanju s materijalima i upravljanju sigurnošću.
Među austrijskim arhitektonskim uredima ima tradicionalnih kompanija s dugom istorijom koje realiziraju projekte u cijelom svijetu, ali prije svega su mali uredi ti koji zahvaljujući posebnim projektima dospijevaju u fokus javnosti. Tako, na primjer, zgrada Evropske centralne banke u Frankfurtu, projekt Musée des Confluences u Lyonu, Francuska, te međunarodni konferencijski centar Dalian u Kini nose potpis austrijskih arhitektonskih ureda.
Gradnja od drveta
U gradnji od drveta Austrija je na prvom mjestu. Projekat “HoHo Vienna” završen je 2019. godine. Drveni neboder sa svoje 24 etaže najviša je građevina te vrste na svijetu. Uvjet za ovu mješavinu je inovativni konstrukcijski sistem koji brine o maksimalnoj fleksibilnosti korisnih površina. Podupiruće betonske jezgre služe za opremanje infrastrukturom, a drvena konstrukcija za otvoreno korištenje zgrade je spojena. Udio drveta pri tome iznosi dojmljivih 75%.
Fokus na održivosti
Tehnologija pasivne kuće iz Austrije je također vrlo tražena u svijetu. Od svih dokumentiranih pasivnih kuća svaka peta se nalazi u Austriji. U cijelom svijetu skoro 40% referentnog energetskog područja (2,58 milijuna kvadratnih metara) potiče iz Austrije.
Na području održive gradnje mnogo toga se dogodilo posljednjih desetljeća. Pravne smjernice se mijenjaju, a tehničke mogućnosti se sve više poboljšavaju. U međuvremenu se grade kuće s viškom energije, tj. zgrade koje proizvedu više energije nego što je potroše. Austrijski arhitektonski uredi ovdje pokazuju izuzetnu otvorenost za istraživanje materijala, zahvaljujući kojima se, na primjer, fasade mogu koristiti za proizvodnju energije.
Know-how i tehnologije iz Austrije priznati su širom svijeta u građevinskom sektoru: impresivna arhitektura, najviši nivo stručnosti u energetski efikasnoj gradnji, a iskusne građevinske i tehnološke kompanije osiguravaju visokokvalitetne zgrade.
Austrian Green Planet Building® (AGPB) odaje priznanje za izuzetna dostignuća austrijskih kompanija u inostranstvu u oblasti održive gradnje. Fokus je na energetskoj efikasnosti i opskrbi obnovljivom energijom. Bilo da se radi o norveškoj pržionici kafe, kineskoj poslovnoj zgradi, kazahstanskoj crkvi, belgijskoj banci, estonskoj pasivnoj kući ili zgradi ambasade na Tajlandu: AGPB jasno daje do znanja da su austrijske kompanije uspješno aktivne širom svijeta na polju održive gradnje.
Stručnjaci iz Austrije
Arhitekti iz Austrije posjeduju temeljito, specifično stručno obrazovanje. Studij arhitekture u Austriji se može upisati na sljedećim obrazovnim ustanovama:
- Technische Universität Wien (Tehnički univerzitet u Beču)
- Technische Universität Graz (Tehnički univerzitet u Grazu)
- Universität für angewandte Kunst Wien (Univerzitet za primijenjenu umjetnost u Beču)
- Univerzitet prirodnih nauka i bionauka u Beču
- Universität Innsbruck (Univerzitet u Innsbrucku)
- FH Joanneum Graz
- Univerzitet za novi dizajn u St. Pöltenu
- Fachhochschule Kärnten (Univerzitet primijenjenih nauka u Koruškoj)