U sektoru instalacijske tehnike austrijska preduzeća nude u području grijanja i ventilacije novorazvijene stvari kao što su solarni sistemi ili kontrolni sistemi za blisko i daljinsko grijanje privatnim domaćinstvima zajedno s tradicionalnim primjenama na području plina i sanitarija.
Industrijskim preduzećima se nude projektovanje i nadzor nad proizvodnjom koncepata postrojenja po mjeri koji povećavaju tehničku raspoloživost i radni učinak, te smanjuju troškove.
Osim energetski učinkovitih novogradnji, zahtjevi u svezi sa ljuskama zgrada i instalacijskom tehnikom, te optimizacijom postojećeg stanja će igrati važnu ulogu u budućnosti. Tehnološke inovacije kod građevnih materijala, proizvoda i mašina bi trebale smanjiti energetske zahtjeve na minimum.
Austrijski trendovi na području unutrašnjih građevinskih radova su, na primjer, drveni podovi i građevinski materijali vrhunskog kvaliteta, građevinski materijali bez štetnih tvari i energetski učinkovita rješenja.
Poduzetničko okruženje
Sektor unutrašnje gradnje i suhe gradnje karakterizira puno malih i srednje velikih preduzeća. Austrijski ponuđači su sinonim za kvalitet, dugovječnost, održiva rješenja i pridržavanje rokova. Kupci u Austriji oslanjaju se na „svoje“ regionalne zanatlije.
Osim dugogodišnjeg iskustva u jake strane austrijskih preduzeća spadaju i inovativna rješenja, počevši od nove interpretacije podova od parketa preko inteligentnog umreženja zgrada i upravljanja postrojenjima pomoću ekrana na dodir ili mobilnih uređaja sve do sistema upravljanja okolinom sa ISO certifikatom.
Pametna kuća i pomoćni sustavi
Energetska učinkovitost može se postići i optimizacijom sistema za tehnologiju gradnje. To je važno u slučaju rasta cijena energije, a i radi ostvarenja klimatskih ciljeva. Tako će u budućnosti rješenja za pametnu kuću igrati odlučujuću ulogu.
Uslijed demografskih promjena povećava se potreba za rješenjima prema konceptu „Život potpomognut okolinom“ (Ambient-Assisted-Living). Inteligentni tehnički sistemi za pomoć doprinose životu u vlastitoj kući prema vlastitom nahođenju sve do duboke starosti.
U budućnosti će, stoga, autonomni sistemi, bežične senzorske mreže i pametna rješenja sve više nadzirati procese u zgradama. Kupci ili pružatelji usluga koriste mobilne uređaje kako bi regulirali procese.
Primjer BUS-a
Savremeni BUS sistem može podržavati procese kontrole i proslijediti informacije instalacijskoj tehnici u zgradi. Ova tehnologija je prikladna i za obiteljske kuće i za javne zgrade kao što su škole i upravne zgrade.
Sistem može kontrolirati rasvjetu, programirano voditi brigu o temperaturi u prostorijama i roletama, kontrolirati garažna vrata, aktivirati detektore pokreta ili garantirati rad dimnog alarma.
Pomoću fleksibilnog BUS sistema različiti uređaji i postrojenja međusobno komuniciraju i razmjenjuju informacije. Ono što je za starije ljude posebno interesantno: biosenzori mjere krvni pritisak i šećer u krvi ili podsjećaju osobe na uzimanje lijekova. U hitnim slučajevima moguć je neposredan kontakt s ljekarima ili službama za tuđu pomoć i njegu.