Saobraćajna infrastruktura
Austrija nije samo geografski gledano u centru Evrope. Sa gledišta mnogih internacionalnih preduzeća Austrija zauzima centralnu poziciju između zapada i istoka kao distrubucioni centar i logistički čvor.
Uslovi za efikasan i isplativ transport robe su izvrsna infratsruktura, dobra usluga transportnih firmi i strateški povoljan logistički region. Austrija svojim preduzećima nudi upravo te prednosti. U mežunarodnim relacijama kvalitet dostpune infratrsukture je veoma dobro ocijenjen.
Austrijska logistička infrastruktura je određena modernim terminalima sa visokim policama, dostatnim mjestima za pretovar kao i dobrim saobraćajnim vezama. Prvoklasna komunikaciona infrastruktura sa širokopojasnim vezama, mobilne mreže, koje porkivaju cijelu zemlju i izvrsne mogućnosti odvijanja elektronskog poslovanja se podrazumijevaju.
ICT kao ekonomski faktor
ICT sektor generiše godišnje u Austriji oko 6,4% ukupnog prihoda.Kao generične tehnologije ICT djeluje i u drugim sektorima kroz povećanje produktivnosti. Sa indirektnim efektima u ukupnoj ekonomiji može im se zaračunati prihod od 36,6 milijardu eura. U ukupnom efektu ICT branša osigurava 290.000 radnih mjesta u Austriji. (izvor: Strukovno udruženje elektro i elektronične industrije).
Solidna baza zahvaljujući intezivom istraživanju
Istraživanja informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) se u Austriji izvode na visokom nivou, bilo da se radi o COMET-centrima (Competence Centers for Excellent Technologies), koji pospešuju saradnju između industrije i nauke, ili na univerzitetskom ili vanuniverzitetskom polju. Tako, recimo, Centar kompetentnosti Hagenberg (SCCH) prednjači kada su u pitanju tehnološki trendovi u istraživanju i razvoju sa težišten na softveru. Carinthian Tech Research, koji se nalazi na jugu Austrije, je centar kompetentnosti za inteligentnu senzoriku. I kada je reč o Visual Computing-u Austrija je zahvaljujući Centru za virtualnu stvarnost i vizualizaciju ( Zentrum für Virtual Reality und Visualisierung - VRVis) vrhunska lokacija.
Top pozicija na globalnom tržištu zahvaljujući austrijskom know-how
Austrija je u oblasti informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) tražena lokacija za inovacije. IKT- istraživanja su u Austriji jedni od najcenjenijih istraživačkih oblasti. Tako je, recimo, beskontaktna komunikacija pomoću NFC senzora ( Near field communication) razvijena uz značajno učešće Austrije. Jača polja su im i poluprovodnici, pametne karte/beskontaktna komunikacija (NFC), RFID i IT-bezbednost. Trenutno se upravo radi na otvaranju istraživačkog centra za mikroelektroniku na svetskom nivou, a pod nazivom Silicon Austria.
Svetske korporacije kao što je Infineon daju prednost Austriji kako poslovom sedištu. Pomoću posebnih subvencionih programa, kao što je "IKT budućnosti" podstiče se delatnost istraživanja. Beč je u međuvremenu stasao u međunarodni hotspot za chatbotove. Platforma Blockchain Austria zalaže se za razvoj Blockchain tehnologije.
Austrija je prvak Evrope u E-Government
Austrija već godinama prednjači po E-Governmentu (PDF, 0.1MB) i postiže u međunarodnom poređenju konstantno odlične rezultate. Prema istraživanjima “eGovernment Monitor 2018” Austrija se u pogledu korišćenja elektronskih usluga javnih ustanova nalazi u znatnoj meri ispred Nemačke i Švajcarske. Skoro tri četvrtine svih Austrijanki i Austrijanaca ( 74%) koriste elektronske usluge eUprave, dok u Švajcarskoj stopa primene iznosi 55% , a u Nemačkoj samo 40%.