Porez na dobit
Društva, prije svega društva kapitala (d.d., d.o.o.) podliježu svojim ukupnim prihodima porezu na dobit. Pri tome se dobit oporezuje s jedinstvenom poreznom stopom od 23%.
Prema BAK Taxation Index 2023 (objavljen od strane BAK Basel zajedno sa njemačkim ZEW), prosječna efektivna stopa oporezivanja iznosi 21,2%. Što znači da je poresko opterećenje niže nego u Belgiji (22,2%), Holandija (22,7%), Italiji (22,9%), Francuskoj (22,9%), Njemačka(29,3%) i Španija (29,6%).
Grupno oporezivanje veliki plus za sjedišta firmi
Po mišljenju poreskih eksperata revizorske kuće KPMG preduzeća profitiraju uglavnom od grupnog oporezivanja. Za internacionalne koncerne, ali i za manja strana preduzeća, sa svojim podružnicama premještanje svojih poslovnih aktivnosti u Austriju donosi enormne prednosti. Austrija se nudi kao izvanredno sjedište za Headquarter, posebno za region istočne Evrope.
Pri grupnom oporezivanju zbrajaju se dobit i gubici kako domacih clanova koncerna tako i stranih kcerki firmi, te se tako umanjuje baza za obracun poreza na dobit. Grupno oporezivanje se može koristii od udjela od 50% i jedne dionice.
Prilikom kupnje preuzeca aktivirana vrijednost firme može se otpisati na rok od 15 godina. Navedeno još uvijek nije moguce u drugim zemljama.
Mogucnosti otpisivanja
Mnogobrojne mogućnosti otpisa snižavaju efektivno poresko opterećenje na 22%.
Prema BAK Taxation Index 2023 (objavljen od strane BAK Basel zajedno sa njemačkim ZEW), efektivna stopa oporezivanja kapitalnih društava iznosi 21,2%. Tome pridonose mnoge opcije knjigovodstvenog otpisa, poput otpisa gubitka ili prijenosa skrivenih rezervi.
Porezno rasterecenje za istraživanja
Povećanjem istraživačkih premija početkom 2018 sa 12% na 14% za primjenu sopstvenog istraživanja i razvoja, kao i istraživanja po nalogu poboljšani su okvirni uslovi za inovacije unutar preduzeća. Za Isplatu ove premije postoji pravo i ona se isplaćuje u gotovini.
Porez na kapitalnu dobit
Porez na kapitalnu dobit iznosi za privatne osobe, društva osoba i trgovce pojedince 25%, pri cemu se u mnogim slucajevima s ovim oporezivanjem odužio i porez na dohodak.
Opterecenja kao što su porezi na preduzetnicku djelatnost i porez na imovinu, koji su u drugim zemljama uobicajeni u Austriji ne postoje.
Sva primanja (iz zemlje i inostranstva) fizickih osoba podliježu austrijskom porezu na dohodak, ukoliko je njihovo prebivalište ili privremeni boravak u Austriji. Osoba dobiva privremeni boravak, ukoliko boravi više od 183 dana u godini u Austriji. Ako je vrijeme boravka manje od 183 dana i ukoliko nema prebivališta, tada postoji ogranicena porezna obveza na primanja iz odredenih austrijskih izvora.
Porezu na dohodak podliježu oni prihodi, koje porezni obveznik ostvaruju iz slijedecih prihoda:
- prihodi od poljoprivrede i šumarstva
- prihodi od samostalne djelatnosti
- prihodi od ekonomske djelatnosti
- prihodi iz nesamostalne djelatnosti
- prihodi od kapitalne imovine
- prihod od iznajmljivanja i davanje u zakup
- ostali prihodi
Ovo navodenje je taksativno. To znaci da primanja, koja ne spadaju u ove vrste prihoda, ne podliježu porezu na prihod.Porezna stopa poreza na dohodak za fizicke osobe progresivna je i iznosi izmedu 0% i 55%.